Áčko do Motola vyvolává pochybnosti 11.3.2010

Václav Kříž

článek publikován v deníku referendum

 

Plánované prodloužení metra A vzbuzuje velké pochybnosti. Jedná se o neefektivní a finančně nákladnou stavbu. Existují mnohem levnější a účelnější řešení.

Rozvoj MHD považujeme za stěžejní k vyřešení dopravních problémů Prahy. Zároveň nás ale zajímá, které investice skutečně dopravě ve městě pomohou s ohledem na cenu stavby. Aktuálně chystané prodloužení metra do Motola považujeme za neefektivní investici v porovnání se stavbou nových tramvajových tratí a především odloženého metra D. Prodloužení metra A nemá opodstatnění z hlediska počtu lidí, kterým může sloužit pro dopravu na Praze 6.  Navíc se domníváme, že tato stavba metra řadu obyvatel Prahy 6 poškodí. A kdo ho bude reálně potřebovat? Například pro řadu obyvatel Petřin, kteří nebudou bydlet přímo u metra, bude i nadále rychlejší neobjíždet půlku Prahy 6 a jet tramvají rovnou na Hradčanskou, kde mohou přestoupit na tu samou trasu metra.

Stavba je v současné době na spadnutí. V plánu se ale vyskytuje mnoho problémů: – nelogicky umístěné vestibuly, ale hlavně špatné vedení trasy. Při pohledu na mapu zjistíme, že je trasa velmi klikatá (u obzvláště v případě uskutečnění původního plánu prodloužení až na letiště). Když se to přežene, tak to vypadá jako by byla plánovaná podle principu „metro do téměř každé rodiny.“ Metro je ze své podstaty páteřním systémem MHD, který má vést spíše rovně, ostatní linky na něj pak svážejí další cestující. Tím, že ho postavíme klikatě, zmenšíme jeho efektivitu. Páteř v lidském těle také nemůže být přehnaně klikatá.

 

Nepoučení se z Letňan

Nabízí se srovnání s už dokončeným metrem do Letňan. Konečná stanice v polích být může, pokud má logické využití, kterým bývá mnoho návazných autobusů například v kombinaci se začátkem dálnice. Problém zde vidím ani ne tak ve stanici v polích, ale právě v klikatosti metra. To ve svém důsledku způsobilo omezený provoz souprav metra v tomto úseku. Autobusy přes Prosek musí jezdit stále – například ty z Ďáblic do Vysočan a dále. Spoustě lidí se vyplatí na Vysočanské přestoupit na Béčko než jet Céčkem na Florenc a pak ještě znovu přestupovat. Podívejte se na mapu, kudy vede vzdušná čára z Proseka do centra města. Poučení se nekoná. Podobná stavba se ve velkém chystá znovu. Tentokrát se jmenuje Chalupoida a za oběť si vybrala cestující na Praze 6.

Metro se hodí, jen pokud ho naplní dostatek cestujících (a ušetří tak náklady v povrchové dopravě). Přitom v úseku za Petřinami ubývá postupně cestujících pod 10 000 za den v každém směru, což je číslo, které v pohodě zvládnou přepravit tramvaje. Odhady bývalého Ústavu dopravního inženýrství (zrušený magistrátem za kritické názory k dopravním koncepcím) pro zbytek trasy za Motolem předpovídají nízký zájem, který by vedl k omezenému provozu – do koncového úseku zajíždí pouze každá druhá souprava. Je spočítané, že metrem přes Motol by cesta na letiště trvala jen asi o minutu rychleji než dnešním autobusem 119, který jezdí přímo. Metro je drahé stavebně, ale i provozně. I když by jelo méně souprav, moc neušetříme, pořád musí jezdit eskalátory (většina stanic na tomto prodloužení je dokonce hlubinná), svítit osvětlení a fungovat ventilace. Plýtvá se tak při stavbě i za provozu.

 

Dopady na MHD na Praze 6

Hlavním problémem je to, že trasa zbytečně konkuruje tramvajím. V těch ubude cestujících a prodlouží se intervaly. Dopravní dostupnost se zlepší jen lidem v blízkosti vstupů do metra, ostatním se naopak zhorší. Dopadne to tak, že metro, tramvaje i autobusy budou jezdit poloprázdné. Přitom tramvajové tratě na Praze 6 mají vyhrazené pásy uprostřed ulic. Po vhodné a stejně časem nutné rekonstrukci se tratě mohou postavit pořádně a za zlomek ceny zkvalitnit MHD. Především na Evropské ulici lze jízdní doba zkrátit o několik minut pouhým naprogramováním semaforů tak, aby upřednostňovaly MHD.

 

„Hospodárnost“ – jak pro koho

Co nám MHD dává? Především šetří prostor v ulicích a omezuje znečištění ovzduší. Má i pozitivní vliv na společnost. Automobilismus společnost rozdělil, změnil náš životní styl a MHD nabízí, že v ulicích zabere desetkrát méně místa. Na to reagují politici její oficiální podporou, která se však ve skutečnosti spíše nekoná. Město platí Dopravnímu podniku za vykonané služby a v posledních letech mu vyčítá, že to moc stojí. Přitom všem město naplánovalo trasu metra nehospodárně. Pak musí platit poloprázdné tramvaje i metro. Tak proč nevybírá ty levnější a provozně úspornější stavby? Stojí nám zato vyhodit dvanáct miliard plus skoro dalších osm z EU? Magistrát zadává dokola ROPIDu (ten vymýšlí jízdní řády a linkové vedení) úkoly, aby někde na provozu MHD ušetřil, ale jak může ušetřit, když mu postaví znovu klikaté metro? K obsloužení ploch městských čtvrtí metro totiž nestačí. Podzemka může rychle přepravit cestující do jiné části města, ale nerozveze lidi po samotných čtvrtích. Zároveň se spekuluje o tom, že metro je stejně jako tunely pro auta dostatečně drahé na to, aby se tam vsáknul nějaký ten „polštář“, který skončí někomu v kapse.

Mnozí tvrdí, že je metro na letiště potřeba, ale je to doopravdy tak? Zároveň se plánuje i železniční rychlodráha financovaná státem. Konečná autobusů na Dejvické nevyhovuje, to je pravda. Nějaké prodloužení by se postavit mělo. Část trasy do Veleslavína mi přijde smysluplná. Pak přichází první nelogický oblouk. Petřinám to totiž spíše omezí provoz na tramvajové trati a na Nemocnici Motol to zvládají autobusy. Pokud nám nestačí autobusový terminál a přestup na tramvaje ve Veleslavíně můžeme stavět dál, ale hlavně přímo. Neklikatit, prosím! Pokud máme dost peněz, můžeme metro protáhnout až na pole na Dlouhou Míli, kde postavíme přestup na rychlodráhu, záchytné parkoviště a definitivní autobusový terminál. Je ale otázka jestli se to vyplatí. Na sídliště Dědina totiž lze postavit tramvajová trať, jejíž prodloužení ke starému letišti je také v konceptu územního plánu. Co takhle dotáhnout tramvaj až na letiště?

Stavba kilometru metra je přibližně čtyřikrát dražší, než je tomu u tramvajové trati. Přitom se metro plánuje tam, kde by tramvaje náporu cestujících stačily a to po jednoduchém prodloužení a rekonstrukci existujících tratí. Tramvaje na vyhrazených pásech a s upřednostňováním na křižovatkách by nebyly v porovnání s klikatým hlubokým metrem, které má dlouhý interval, zas o tolik pomalejší. Získávám pomalu dojem, že metro už v Praze hlavní úlohu splnilo. Pokud jde o jeho rozvoj, je podle mého názoru potřeba postavit Déčko a prodloužit Áčko smysluplně. Město by ale také nemělo zapomínat na tramvaje. Dle mého mínění by také nebylo od věci zamyslet se nad obnovením trolejbusů a přerozdělit více prostoru v ulicích mezi chodce a cyklisty.

 

Nejen za metro D

Na výběr je spoustu staveb, které si místo toho můžeme postavit. Realizace všech namalovaných v územním plánu by totiž trvala přes půl století.  Trasa D je skutečně potřeba a slibuje se už dlouho. Má spojit sídliště Krč, Nové Dvory a Lhotka s centrem města. Tam totiž desetitisíce lidí denně jezdí přecpanými autobusy, které lehce uvíznou v zácpě. Poté je čeká přestup na trasu C, která je ale také na hranici svých kapacitních možností. Déčko má mít od klasického metra zcela odlišnou koncepci. Jeho vlaky mají být kratší a bez řidiče. Takzvané lehké metro může mít díky prudším sklonům tratí kratší a mělčí stanice.  Díky přehodnocení výstavby nevhodně naplánovaného Áčka by mohly zbýt peníze na stavbu tramvajových tratí, které poskytnou velkým sídlištím kvalitnější MHD. Jsou naplánované i okružní tratě, které odvedou cestující z přeplněných přestupních stanic metra.

Obyvatelé Prahy 6 by se měli zamyslet, jestli doopravdy metro v takovéhle podobě chtějí. Pojďte se zapojit do ovlivňování podoby svého města – debatujte, vyjadřujte svůj názor. Politici mají město spravovat, ne mu vládnout. Každý obyvatel má přeci právo ovlivňovat svoje okolí. Jednoduchá pohádka o budoucí dopravní podobě města nemusí být pravdivá, všechno je mnohem složitější a nic není černobílé. Přeji Praze to, co potřebuje nejvíce – rozum.

 

Hlouběji se tématem zaobírá Martin Šubrt http://www.subrt.blog.idnes.cz/

Více o Chalupoidě: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Chalupoida


Autor studuje střední dopravní školu v Praze. Doprava je jeho životním koníčkem. Má v oblibě především MHD a vlaky. Prosazuje trvale udržitelné druhy dopravy. Nemá rád, když někdo jezdí autem jen kvůli svému pohodlí. Cílem jeho profesního života je změnit svět, co se týče dopravy, k lepšímu.